Massiivsed akulahendused eeldavad suuri investeeringuid ning on ka kallid. Kas aga ka väiksemamahuline akulahendus tasub ennast ära ja mis see annab?
Vaatleme siin täpsemalt, mis kasu võib olla ka väikeses mahus energia salvestamisest. Lähtume siin nanotootja poolt saavutatvast võimsusest ja mahtudest. Samuti selgitame veidi ka seotud investeeringuid ning nende tasuvust.
Sinu koduses majapidamises esineb elekter (energia) kolmel kujul:
- Toodetud elekter – saad elektrit toota näiteks päikesepaneeldide, tuulegeneraatori või muude seadmetega. Alustuseks vaata meie nanotootja komplekte – algus on lihtsam, kui Sa arvad.
- Salvestatud elekter – on see, mida saad koguda akudesse ja kasutada hiljem. Ka mõned elektroonikaseadmed salvestavad energiat sisseehitatud akudesse, nagu näiteks mobiiltelefonid või läptopid. Enamus koduseadmeid on aga ehitatud ilma akudeta.
- Tarbitud elekter on see energia, mida Sinu seadmed kasutavad kas valmisoleku tagamiseks või töötamiseks. Sinu tarbitud elektrimahtu mõõdab Sinu elektriarvesti ning saad selle kohta iga kuu arve oma teenusepakkujalt.
Esmalt tarbimisest. Sinu koduses majapidamises on terve rida seadmeid, mis tarbivad energiat pidevalt. Näiteks on sellised seadmed WiFi või 5G ruuter, digiboks ja televiisor ka valmisoleku asendis, võimalikud turva- või videojälgimise seadmed, külmkapp, mis lülitub sisse vastavalt vajadusele ja muud seadmed, näiteks veeboiler. Sellised seadmed annavad Sinu elektritarbimise baastaseme. See tarbimise foon on olemas pea igal ajahetkel. Kontrollida või vähendada saad Sa seda fooni siis, kui reisile minnes lülitad osa seadmeid välja, aga kõikide seadmete puhul (külmkapp) sa seda teha ei saa. Lisaks baastarbimise foonile kasutad hommikul ja õhtul või ka öösel osasid seadmeid intensiivsemalt ning seetõttu tekivad tarbimises hetkelised kuid intensiivsed tõusud. Sellised seadmed on näiteks röster, veekeedu kann, elektripliit või ahi, nõudepesu või tavaline pesumasin jne. Kui osasid selliseid seadmeid saab ajastada tarbima elektrit odavamal või öisel ajal (pesumasin), siis kõiki mitte (röster või elektriboiler vee soojendamieks).
All olevas graafikus on näha, kuidas päevane tarbimine jaguneb keskmises kodus. Sinised tulbad näitavad suuremaid piike hommikul ja õhtul, kui valmistatakse süüa ning öises tarbimises on sisse lülitatud pesumasin.
Teiseks energia tootmisest. Ülal oleval joonisel on näha (must joon), et tegu on olnud hea suvepäevaga, kus energiat on ka kenasti nanoseadmega toodetud. Päike paistab aga päeval ning tootmine algab alates 8-st hommikul ning efektiivsus langeb alates 19.00 õhtul, kuni see lõppeb. Selline kõver on tüüpiline ja on oma olemuselt sama nii suvel kui talvel, selle vahega, et talvel on energia tootmiseks sobilikke tunde vähem. Kuidas sellega hakkama saada, sellest eraldi postituses.
All olevatel piltidel on näha, kuidas nanotootja energiatootmine on varieeruv hetke, päeva ja kuu lõikes. Monitorimiseks on kasutatud Tsun Talent Home rakendust, mis ühildub meie nanotootja komplektidega.
Kokkuvõtvalt on päikeseenergia tootmine kõikuv nii ühe päeva lõikes kui ka aastaringselt. Selle vastu aitab nii suurema päikesepargi rajamine (rohkem paneele ja suurem investeering) kui ka energia salvestamine.
Salvestamine on igal juhl kasulik, sest see aitab vähendada päevase tootmise kõikumise mõjusid Sinu kodusele tarbimisele. Salvestamine võimaldab Sul juba toodetud energiat tarbida siis kui seda vajad. Sinu lõppeesmärk on kasutada ära maksimalselt ise toodetud energiat ning seda võimalusel mitte võrku tagasi anda, kui Sa just ei taha sellega äri teha, mis eeldaks suuremaid investeeringuid. Lisaks – elektrivõrk, millega Sinu aku on ühendatud ei ime Sinu akut tühjaks. Akus olevat energiat kasutatakse koduseks tarbimiseks, hetkel kui seda vajad. Jah, kui aku on täis ja energiat toodetakse ikkagi üle Sinu vajaduste, siis läheb ülejääk esiteks otse kodusesse tarbimisse ja seejärel elektrivõrku.
Igal juhul aitab ükskõik kui suure salvestusseadme kasutamine katta Sinu koduse baastarbimise taset ning selle jaoks võrgust elektri võtmist edasi lükata. Ka see on võit ja kokkuhoid.
Kuidas (kui suurt) salvestusseadet valida?
- Tootmise keskmine võimsus. Esiteks peaksid vaatama, palju Sinu päikesepark või nanotootja lahendus keskmiselt energiat toodab. Ülal olevas näites on keskmine tootmine 3,83 kWh päevas. See tähendab, et on päevi, kus tootmine on kõvasti suurem – meie näites on maksimum 6,45 kWh. See tähendab, et aku mahutavus võiks olla vähemalt vahemikus 3-5 kWh. Nüansse on aga veel.
- Aku tegelik mahutavus. Ka kaasaegsete akude puhl on oluline, et mahalaadimise käigus ei laetaks akut täiesti tühjaks. See tähendab, et aku hea tervise säilimiseks peaks sinna sisse jääma 20-10% energiat. Seda kontrollib ka akudesse sisse ehitatud elektroonika. Seega, kui Sul on näiteks 3 kWh mahutavusega aku, siis jääb sinna sisse 600 Wh jagu reservi ning kasutatav on 2,4 kWh energiat.
- Piigi tarbimise maht. Meie näites (ülemine joonis) saabub õhtune piigi tarbimine kell 19.00 ja 20.00 – sellel ajavahemikul kulutatakse umbes 1,6 kWh energiat. Edasi püsib tarbimine umbes 0,3 kWh juures. See tähendab, et 3 kWh mahutavusega täis laetud aku saaks tühjaks umbes kella 23.00 paiku (kulutatud 2,4 kWh). Mis on iseenesest piisav ja tuntav koduses elektriarves. Juhl kui kasutaksime 5 kWh akut, jaguks sellest näites todud foontarbimisega (0,3 kWh) kuni kalla neljani hommikul (tarbitud kokku 4 kWh energiat ja 1 kWh jääb aku reservi).
Kokkuvõttes on igasuguse suurusega aku parem kui mitte-aku. Aku võiks aidata katta vähemalt õhtuse tarbimise piigi ning kui võimalik aidata vähendaa ka hommikuset tarbimispiiki.
SimplEstSolar pakub akulahendusi, mis on hõlbsasti kasutatavad nanotootjate seadmetega. Selliste akude kasutuselevõtt ei eelda eraldi installatsiooni ega kooskõlastust võrguteenuse pakkujalt juhul kui oled nanotootjana registreeritud.
Kuna pakume kõige värskemat tehnoloogiat, mis jõuab meie lattu alles augusti keskpaigas, siis hetkel oleme käivitanud akulahenduste ettetellimise. Palun teata oma huvist Siin ja teeme Sulle hea pakkumise!
Vaata lisaks: